Vyhledávání

Vyhledávání

K pramenům Jizery

Jizerské hory, autor: Jiří Morávek

Trasa Greenway Jizera nezačíná přímo u pramene řeky Jizery, která pramení na polské straně Jizerských hor, ale v osadě Jizerka. 


Osada Jizerka, je posledním místem, kam se můžete dostat autem, sehnat ubytování i nocleh. Proto byla zvolena za začátek cyklotrasy. Leží při potoku Jizerka, který se zhruba kilometr pod osadou vlévá zprava do Jizery. Zde se zároveň nachází most, přes který se dostaneme na levý polský břeh. Když za mostem odbočíme vlevo, dostanneme se po asi 600 m na širokou cestu, po které vede cyklotrasa ER-2. Po ní se vydáme vlevo a budeme ji sledovat až k sedlu Polana Izerska. Za sedlem odbočuje doleva takzvaná Telefonní cesta s pěší červeou značkou. Pokud se po ní vydáme, dostaneme se po zhruba třech kilometrech do prostoru pramenné oblasti Jizery.

I na české straně můžeme najít jeden z pramenů Jizery. Z Jizerky bychom se k němu dostali po lesní silničce směr Smědava (cyklotrasa 22). Když vystoupáme na její nejvyšší bod, odbočíme vpravo po červené cyklotrase přes Předěl. Ve stoupání pod nejvyšším vrcholem českých Jizerských hor Smrkem (1124 m n.m.) odbočuje vpravo traverzová Vidlicová cesta, u které je zmiňovaný pramen. Odbočka je v místech, odkud na vrchol Smrku strmě stoupá modře značená pěšina zvaná Nebeský žebřík. Zpět na Jizerku se můžete vrátit po lesních silničkách vedoucích kolem PR Rašeliniště Jizery. 

GW Jizera list 0, obrázek se otevře v novém okně

ikona souboruPdf mapa ke stažení

Vytvořeno 23.11.2021 11:32:26 | přečteno 4158x | Ing. Jiří Lukeš
 
Liberecký krajStředočeský krajČeský rájGeopark Český rájNadace partnerstvíČesko jede
 
load