Vyhledávání

Vyhledávání

Vysoké nad Jizerou - Železný Brod

Vysoké nad Jizerou, autor: Luděk Antoš

Cesta Horním Pojizeřím přes některá návrší krkonošského podhůří ...

Vysoké nad Jizerou stojí na výrazném návrší, odkud jsou krásné rozhledy. Když odtud vyrazíme směrem na Semily, dojedeme zhruba po třech kilometrech k rozhledně U borovice. Novodobá kamenná rozhledna s dřevěnou nástavbou nabízí rozhled nejen na pohraniční kopce, ale i do "kraje" - vnitrozemí. Trasa vede ještě kousek po silnici a odbočuje přes Škodějov. Na návrší za vsí byly doly na měděnou rudu, poslední průzkumy zde probíhaly ještě v 50. letech minulého století. Polními cestami odsud sjíždíme do Loukova, kde se nachází Kryštofovy strojní lázně, soukromé muzeum techniky, kde lze vidět jak historické automobily a motocykly, ale i rádia či kuchyňské nádobí. Odtud na začátek Benešova u Semil vede trasa po hlavní silnici. Poté odbočí vpravo a prudce vystoupá a dále nás čeká sjezd do Semil. V centru trasa opouští silnici a přes park na Ostrově a lávku se dostane na levý břeh Jizery, po kterém vede až do místní části Řeky. Dostává se k dělnické kolonii u bývalé textilky, která v druhé polovině 19. století stála za rozvojem tohoto města. Zde se po lávce s nízkou kovovou konstrukcí se na pravý břeh do Bítouchova. 

Pod Bítouchovem se udolí zužuje do soutěsky, která byla obtížným úsekem pro železnici. Ta na levém břehu musela prorazit čtyři tunely v tvrdé skále. V roce 1909 byla po pravém břehu vybudována Riegrova stezka. Zde byla na počátku trasy vetknuta do skalní stěny galerie a dále byl na trase proražen i krátký tunel pro pěší. Stezka není na kole průjezdná, a proto trasa stoupá přes Moravu na silnici ke Spálovu, odkud sjíždí na Cimbál k Sejkorské kapličce. Od ní trasa pokračuje mírnějším sjezdem po silnici na Podbozkov, nebo přímo dolů po místní komunikace. Dále pokračuje údolím potoka Vošmendy a podél Kamenice. Kamenice na Podspálově ústí do Jizery. Kromě penzionu zde stojí ještě vodní elektrárna, která využívá výškový spád Jizery v soutěsce. Stavba elektrárny z 20. let minulého století má uvnitř dochované některé prvky z původní instalace a také elektromobil z doby její výstavby, který zajistil dovoz turbín a generátorů od železniční zastávky do haly elektrárny. Odtud již pokračujeme podél řeky do Železného Brodu.

Variantně se tento úsek dá absolvovat s návštěvou Bozkovských dolomitových jeskyní - pod rozhlednou U borovice odbočíme vpravo přes Roztoky u Semil a na návrší nad Jesenným se vydáme po cyklotrase k Bozkovu. Od Bozkova potom sjedeme na Podbozkov, kde se napojíme na běžnou trasu.

GW Jizera list 2, obrázek se otevře v novém okně

ikona souboruPdf mapa ke stažení

Vytvořeno 23.11.2021 11:32:45 | přečteno 1746x | Ing. Jiří Lukeš
 
Liberecký krajStředočeský krajČeský rájGeopark Český rájNadace partnerstvíČesko jede
 
load