Vyhledávání

Vyhledávání

Vodácká řeka Jizera

letak VODACKY 2018 titul

Řeka Jizera pramení na polské straně Jizerských hor, poblíž hory Smrk.


Po krátkém úseku se dostává do národní přírodní rezervace Rašeliniště Jizery, kde meandruje a tvoří státní hranici. Již nad soutokem s Jizerkou se zvyšuje její spád a až k soutoku s Mumlavou patří k velmi těžkým řekám. I poté se stupeň její obtížnosti pohybuje mezi hodnotami WW III – WW IV. Řekou vhodnou pro plavbu na otevřených turistických lodích se stává od Pasek nad Jizerou. Odtud do Podspálova je však sjízdná pouze za jarního tání či po deštích a v úseku do Semil se na řece vyskytuje několik nesjízdných jezů. Pod městem Semily se řeka zařezává do kaňonu (Riegrova stezka), kde opět stoupá její obtížnost až k WW IV. Na konci soutěsky, od soutoku s Kamenicí v Podspálově, začíná úsek vhodný pro turistické splutí.

Horní úsek řeky až po Malou Skálu je možné splouvat především zjara nebo po deštích. Od Malé Skály je pak Jizera po většinu roku sjízdná, s výjimkou extrémně suchých období, kdy při průtocích pod 4 m3 lodě často uváznou na mělčině. Pro nafukovací lodě, jako jsou rafty, je však vhodnější ještě větší průtok. Od Turnova je řeka splavná prakticky vždy, je však třeba počítat se suchými úseky, a to především kolem některých elektráren. V Přepeřích se v současnosti buduje nová elektrárna, která bude vodu vypouštět přímo pod jez a sjízdnost řeky tak zlepší.

Jezy na Jizeře nikdy nebyly budovány pro plavbu vorů, a nemají tedy propusti ke splutí. Jedinou výjimku tvoří maloskalský jez. Ostatní jezy jsou většinou pevné a vysoké se svislým stupněm. Některé z nich jsou modernější – vakové, nebo pohyblivé, ale ty bývají zároveň i životu nebezpečné. Mnohé jezy je možné překonat pouze přenesením, nebo přetažením lodí přes korunu jezu.

V okolí Jizery se nachází několik tábořišť. S posledním tábořištěm na toku se setkáte na Vostrově u Mnichova Hradiště. Občerstvit či nakoupit si lze během cesty v několika obcích, kterými řeka protéká.

Přístup k Jizeře je všeobecně dobrý, přesto se podél toku vyskytuje několik krátkých úseků, které nejsou dostupné autem.

Vytvořeno 2.10.2018 12:52:11 - aktualizováno 2.1.2019 17:35:15 | přečteno 4687x | jaroslav.stefacek
 
Liberecký krajStředočeský krajČeský rájGeopark Český rájNadace partnerstvíČesko jede
 
load