Vyhledávání

Vyhledávání

Vodácký průvodce

letak VODACKY 2018 Žlutá plovárna Malá Skála

Jizera je divoká voda. To se můžeme dočíst v mnoha vodáckých periodikách. Řeka je ve své horní, horské části, pro vodáky poměrně náročná, následuje poklidný střed toku, který začíná v Podspálově nad Železným Brodem a končí v údolí Polabské nížiny v příjemném poklidu, na rozdíl od Vltavy či Lužnice plné vodáků. Turistickou plavbu po dolní Jizeře jde rozdělit do několika přirozených úseků, zdatní vodáci jich samozřejmě zvládnou za den i více, pokud plavbu pojmou čistě jako sportovní pádlování bez kontaktu s okolím. Vodáci a turisté nejvíce využívají úseky v Českém ráji. Zde také funguje hned několik půjčoven a outdoorových cestovních kanceláří.


Podspálov

Na samém počátku splutí se nachází vodní elektrárna, která byla uvedena do provozu v roce 1926. Za pozornost stojí betonový most přes Kamenici postavený před druhou světovou válkou na strategické silnici do Krkonoš, který je prvním mostem v Československu postaveném šikmo přes řeku. Proti proudu Jizery odtud vede Riegrova stezka pro pěší, vybudovaná v roce 1909, a proti proudu Kamenice vede pěší Palackého stezka z roku 1913. Najdete zde vodácké tábořiště u peřeje zvané Paraplíčko.

letak VODACKY 2018 Železný Brod, obrázek se otevře v novém okněŽelezný Brod – město skla a lidové architektury

Město získalo svůj název díky zpracování železné rudy, která se dobývala z drobných ložisek v okolí města až do poloviny 17. století. Později se zde rozvinula sklářská výroba, která má v Železném Brodě tradici dodnes. V okolí města také probíhala těžba pokrývačských břidlic, které jsou i v současné době vidět na několika starých dřevěných chalupách. 
(Možnost občerstvení, nákupu, kulturní a historické památky.)

Malá Skála

Malá Skála přitahuje turisty již od počátku 19. století, kdy nový majitel panství romanticky upravil zříceninu hradu Vranova tyčící se nad obcí. Skalní zdi Vranovského hřebene, hřeben Suchých skal a hluboce zaříznuté údolí tvoří této obci jedinečnou kulisu. Dnes je Malá Skála významným turistickým střediskem se širokou nabídkou služeb. 
(Půjčovny lodí, koloběžek, lanové centrum, kemp, možnost občerstvení a nákupu, galerie.)

Dolánky

Dolánky s venkovskou zástavbou jsou částí města Turnov a obvyklým místem ukončení plavby. Dominují jim národní kulturní památka Dlaskův statek s národopisnou expozicí a bývalá škola, dnes Dům přírody s interaktivní expozicí CHKO Český ráj. Na levém břehu řeky u restaurace Zrcadlová koza a na pravém břehu řeky u Dlaskova statku se nachází kempy. 
(Možnost občerstvení, táboření.)

letak VODACKY 2018 Most Turnov, obrázek se otevře v novém okněTurnov

Významnou památkou města Turnov je Státní zámek Hrubý Rohozec, který lze spatřit na pravém břehu Jizery. Před železničním mostem se na levém břehu nachází koupaliště. V mladší době kamenné stávala v těchto místech osada s dílnou na výrobu kamenných seker, které se dostaly až na území dnešní Itálie a Francie. 
(Možnost občerstvení, nákupu, kulturní a historické památky.)

Přepeře a Příšovice

Obce, ležící v nivě řeky Jizery, jsou známé četnými nálezy pohřebišť lidu popelnicových polí. Nachází se v nich řada zachovaných statků z 19. století. Na pravém břehu nedaleko od řeky se nacházejí rybníky, tzv. příšovické písečáky. 
(Možnost občerstvení, táboření.)

letak VODACKY 2018 Zámek Svijany, obrázek se otevře v novém okněSvijany

Dominantními stavbami obce jsou mlýn Perner, který dříve využíval energii řeky, a nad ním stojící svijanský pivovar založený v roce 1564. Zámek vedle pivovaru byl v roce 2016 po rozsáhlé rekonstrukci zpřístupněn veřejnosti. V roce 1866, během Prusko-rakouské války, zde byla svedena bitva o přechod přes řeku. 
(Možnost občerstvení, nákupu.)

Loukov

Dominantou obce je kostel stojící na pravém břehu řeky. Pod kostelem je umístěna hrobka rodu Rohanů, kteří kdysi vlastnili zámek Sychrov. V obci se nachází řada památkově chráněných statků.

Březina

Nejvýznamnější stavbou obce je kostel sv. Vavřince z přelomu 13. a 14. století. Do obce se lze dostat prakticky pouze od ústí Žehrovky, neboť dále je levý břeh řeky lemovaný skalami a nachází se zde oplocený areál mlýna. Pod jezem je na levém břehu vidět dlouhé skalní defilé s převisy a visícími záclonami břečťanů.

Mohelnice nad Jizerou

V obci se nachází kostel Nanebevzetí Panny Marie, který byl postaven ve 2. polovině 12. století. U mostu přes Jizeru lze ukončit plavbu.

letak VODACKY 2018 Kaple Sv  Anny Mnichovo Hradiště, obrázek se otevře v novém okněMnichovo Hradiště

Poblíž řeky stojí barokní zámek Mnichovo Hradiště. Původně zde sídlil Václav Budovec z Budova, jeden z českých pánů popravených po bitvě na Bílé Hoře. Zámek získal Albrecht z Valdštejna a rod Valdštejnů jej pak vlastnil až do roku 1946. Do kaple Sv. Anny byly po zrušení kláštera ve Valdicích přeneseny ostatky Albrechta z Valdštejna a spočívají zde dodnes. 
(Možnost občerstvení, nákupu, kulturní a historické památky.)

Klášter Hradiště nad Jizerou

Zajímavostí obce je původní cisterciácký klášter, který byl zničen husity. Klášter byl přebudován na zámek a později na pivovar, který je v provozu dodnes. 
(Možnost občerstvení.)

Bakov nad Jizerou

Město proslavily výrobky z rákosu a orobince, např. pantofle, tašky, holubovky (tropické helmy pojmenované po Emilu Holubovi) a rohože. Nad osadou Podhradí se na pravém břehu řeky tyčí zřícenina hradu a zámku Zvířetice. 
(Možnost občerstvení, nákupu.)

Mladá Boleslav

Město Mladá Boleslav je centrem automobilového průmyslu a řeka protéká v blízkosti některých částí zdejšího podniku Škoda AUTO. Z historických objektů je na pravém břehu zajímavá zřícenina hradu Michalovice s puklou věží, na levém pak Staré město s hradem, který byl využíván jako kasárna a dnes v něm sídlí muzeum. 
(Možnost nákupu, občerstvení, kulturní a historické památky.)

letak VODACKY 2018 Viadukt Krnsko, obrázek se otevře v novém okněKrnsko a Závodí

Nad osadou Krnsko se klene jeden z nejmohutnějších železobetonových viaduktů v Čechách – je 152 metrů dlouhý a 27 metrů vysoký. V údolí za ním se nachází zámek Stránov.

Dražice

Zřícenina hradu z poloviny 13. století se nachází na pravém břehu řeky Jizery.

Benátky nad Jizerou

Dominantou města je zámek z první poloviny 16. století, ve kterém dnes sídlí Muzeum Mladoboleslavska a Muzeum hraček. Na zámku pobýval v letech 1599–1600 dánský hvězdář Tycho Brahe. V Benátkách si lze zapůjčit lodě pro splutí dolního toku Jizery. Na spodním provaleném jezu je cvičná peřej. 
(Možnost občerstvení, nákupu.)

letak VODACKY 2018 Nebezpečný jez Otradovice, obrázek se otevře v novém okněOtradovice, Káraný

Obec Káraný je významným zdrojem kvalitní pitné vody pro Prahu, která je z místních studní čerpána již více než 100 let. Pro zvýšení vydatnosti je využíváno umělé vsakování a voda je k němu přiváděna od jezu v Otradovicích. Jedná se o jeden z nejnebezpečnějších jezů v Čechách! Při zvýšeném průtoku lze nad ním přistát jen s obtížemi a pod ním se tvoří nebezpečný válec. 
(Možnost občerstvení, nákupu.)

Lázně Toušeň

Městys, který je místem soutoku Jizery a Labe, je osídlen již 5 tisíc let. Lázně byly založeny na silném pramenu železité vody. Z hlediska dopravy je nejvhodnější ukončit plavbu zde, lze ale pokračovat až do Brandýsa nad Labem – Staré Boleslavi. 
(Možnost občerstvení, nákupu.)

Vytvořeno 2.10.2018 12:53:51 - aktualizováno 2.1.2019 17:32:09 | přečteno 5389x | jaroslav.stefacek
 
Liberecký krajStředočeský krajČeský rájGeopark Český rájNadace partnerstvíČesko jede
 
load