Vyhledávání

Vyhledávání

Projekt GW Jizera

Greenway Jizera

Vize projektu Greenway Jizera: „Plně vybavený multifunkční koridor podél řeky Jizery s páteřní cyklostezkou a sítí bezpečných stezek pro bezmotorovou dopravu, který je využíván jak místními obyvateli, tak návštěvníky. Je vybudován a funguje na principech partnerské spolupráce a trvale udržitelného rozvoje území.“


Záměrem projektu je vybudovat páteřní cyklostezku podél toku řeky Jizery, která bude provázaná se sítí tras pro různé druhy bezmotorové lokální i rekreační dopravy (pěší, vodní atd.). Dále je nutné vybudovat dopravní a turistickou infrastrukturu a zajistit dlouhodobou udržitelnost projektu  prostřednictvím funkčního managementu.

Idea projektu se zrodila počátkem 90. let. K jejímu naplňování dochází od roku 2004, kdy se nositelé projektu dohodli na společném postupu řízení projektu. Cyklotrasa Jizera je rozdělena na sedm úseků, z nichž každý má svého garanta, který koordinuje práce na projektu ve smyslu zachování jednotné ideje. Hlavním koordinátorem projektu v celém koridoru Jizery je dnes Sdružení Český ráj, které se se svými partnery hlásí k principům Greenways.

Rozdělení trasy na jednotlivé úseky a garanti projektu:

  1. Svazek Krkonoše je nositelem úseku pramen Jizery – Horní Sytová,
  2. Město Semily je nositelem úseku Dolní Sytová – Podspálov,
  3. Město Železný Brod je nositelem úseku Podspálov – Líšný,
  4. Město Turnov je nositelem úseku Malá Skála – Svijany,
  5. Město Mnichovo Hradiště je nositelem úseku Loukov - Ptýrov,
  6. Statutární město Mladá Boleslav je nositelem úseku Bakov nad Jizerou –  Horky nad Jizerou,
  7. Zlatý pruh Polabí, o. p. s je nositelem úseku Benátky nad Jizerou – Brandýs nad  Labem (Praha).

Cyklotrasu Jizera lze již z velké části absolvovat po stávajících vyznačených cyklotrasách. Často se však  vzdálíte od řeky Jizery do kopcovitého terénu. Cílem projektu je vybudovat páteřní cyklostezku, která povede v blízkosti řeky Jizery s minimálním převýšením a bude sloužit jak pro návštěvníky regionů, tak pro místní obyvatele například při cestě do školy, za nákupem a do práce. Součástí záměru je vybudování dopravní a turistické infrastruktury a zajištění dlouhodobé udržitelnosti projektu prostřednictvím funkčního managementu.

Projekt je založen na principu partnerství. Nositelé spolupracují mezi sebou a s dotčenými obcemi, současně se rozvíjí spolupráce mezi veřejným, neziskovým a soukromým sektorem.

 Sdružení Liberecký kraj Středočeský kraj

greenways sporitelna m

 
Liberecký krajStředočeský krajČeský rájGeopark Český rájNadace partnerstvíČesko jede
 
load