Vyhledávání

Vyhledávání

Hřebenovka je trasa pro pěší, cyklisty a běžkaře na území Libereckého kraje a Landeskreis Görlitz. Tři paralelní proznačené cesty spojují velmi atraktivní místa vrcholových partií Jizerských, Lužických a Žitavských hor, Černostudniční i Ještědsko-kozákovský hřbet.

Nejdelší vyznačenou hřebenovou trasou v Čechách je již více než sto let tzv. Blauer Kammweg neboli Modrá hřebenovka. V dobách své největší slávy se táhla od Blankensteinu nad Sálou v Německu přes celé Krušné hory, Českosaské Švýcarsko, Lužické, Ještědské a Jizerské hory, Krkonoše, Broumovsko, Orlické hory a Sněžník až na Praděd. Cesta v mnoha místech překračovala hranici z jedné strany na druhou, vesměs ovšem sledovala hlavní hraniční horský hřeben.

Liberecký kraj společně s německým partnerem Landkreis Görlitz realizoval projekt podpořený Evropskou unií na znovuobnovení části této hřebenové cesty ve třech paralelních trasách pro pěší, cyklisty i běžkaře. V roce 2014 již probíhají jednání o rozšíření trasy i za hranice do Královehradeckého, Ústeckého a Karlovarského kraje.

Cyklotrasa vede ve dvou větvích severní a jižní. Obě začínají v osadě Jizerka. Severní větev dále pokračuje Smědavu, Hřebínek, Oldřichov v Hájích, Mníšek do Chrastavy a Hrádku nad Nisou, kde na hraničním přechodu Hartau přechází na německou stranu, kde prochází kolem Olbersdorfského jezera a pak podél řeky Mandau přes Grosschönau a Herrenwalde na hraniční přechod v Dolním Podluží/Waltersdorfu. Jižní větev vede od osady Jizerka dále přes Mariánskohorské boudy do Antonínova, Albrechtic v Jizerských horách a Smržovky. Dále pak stoupá na Černostudniční hřeben a pokračuje přes Ještědský hřeben do Rynoltic. Lužickými horami prochází přes Heřmanice a Mařenice a Horní a Dolní Světlou opět až na hranici s Ústeckým krajem v Nové huti. Podrobné vedení trasy je na mapovém portále Hřebenovky.

Po trase se nachází mnohé příležitostí k rozhledu Černá Studnice, Petřín, Luž, Hvozd nebo navštívení přírodních památek rašeliniště Jizerky, pískovcové skály Jeptišky v Žitavských horách, Bílé kameny u Jítravy, Krkavčí skály u Horního sedla nebo památky jako například zámky Lemberk  nebo Grabštejn a spousty dalších.

Lepší orientaci po trase návštěvníkům umožňují venkovní mapy. Trasa je dále vybavena 5 odpočinkovými místy s prvky dětského hřiště, lavičkami a stojany na kola.

www.hrebenovka.cz

 
Liberecký krajStředočeský krajČeský rájGeopark Český rájNadace partnerstvíČesko jede
 
load