Vyhledávání

Vyhledávání

Janské Lázně leží v oblasti Krkonošského národního parku, na úpatí Černé hory. Rozkládají se v nadmořské výšce 670 m. Jsou významným rekreačním, turistickým a sportovním centrem Krkonoš.

Již v roce 1006 byl pod Černou horou objeven pramen, který byl po svém objeviteli Janu z Chockova pojmenován jako pramen Janův. V roce 1675 získal Janské Lázně Jan Adolf Schwarzenberg, který u pramenů postavil první lázeňskou budovu. V roce 1867 se staly Janské Lázně samostatnou obcí, která v roce 1901 zakoupila všechna lázeňská zařízení. V tomto období zaznamenaly lázně značný rozvoj - byl zřízen telefon, vodovod a elektrické osvětlení, proběhla výstavba nových hotelů, vil a penzionů a byl zahájen provoz železnice Trutnov - Svoboda nad Úpou.

V roce l920 nastala významná změna v zaměření léčby. Byla provedena nová analýza pramene Dr. Oskarem Baudyschem z Rockefellerova ústavu z New Yorku a Yalské univerzity, která prokázala, že voda má podobné složení jako ve Warm Springs ve státě Georgia v USA, kde se specializují na léčení následků po obrnách, zejména po dětské obrně. Tato léčebná metoda byla od roku 1935 převzata, čímž si Janské Lázně získaly celosvětový ohlas v úspěšnosti léčby.

Janským Lázním dominuje novorenesanční kolonáda se secesními prvky. Mezi turistické atraktivity patří visutá lanová dráha vedoucí na vrchol Černé hory.

V současné době jsou Janské Lázně díky nově vybudovaným lanovkám, vlekům i běžeckým lyžařským tratím špičkovým sportovním a rekreačním střediskem a ideálním východiskem do nejvyšších českých hor Krkonoš jak v zimě pro lyžaře, tak v létě pro cyklisty i pěší turisty.

Janské Lázně jsou také oblíbeným střediskem vyhledávaným rodinami s dětmi díky kvalitnímu ubytování a odpočinkové zóně, ze které lze podnikat výlety, kratší i náročnější túry do okolí. Je zde možno provozovat řadu letních i zimních sportovních aktivit s možností návštěvy turisticky unikátních míst v nedalekém okolí.

Informace o lázeňské léčbě

Přírodní léčivý zdroj: Prameny prostých minerálních vod o teplotě 29,6 °C, používané k vanovým a bazénovým koupelím (spojeny s rehabilitační metodou).

Předmět léčby: Nemoci pohybového ústrojí a velmi úporné nervové nemoci, především následky dětské obrny a stavy po zánětu mozku a míchy spojené s obrnami.

MěsícDenČasPříznak
všechny měsíce Po 9:00 - 11:30 otevřeno
12:30 - 16:30 otevřeno
Út 8:00 - 11:30 otevřeno
12:30 - 15:00 otevřeno
St 8:00 - 11:30 otevřeno
12:30 - 16:30 otevřeno
Čt 8:00 - 11:30 otevřeno
12:30 - 15:00 otevřeno
- zavřeno
Městský úřad Janské Lázně – úřední hodiny pouze v pondělí a ve středu
 
Liberecký krajStředočeský krajČeský rájGeopark Český rájNadace partnerstvíČesko jede
 
load