Vyhledávání

Vyhledávání

Liberecký kraj neznámý - Cimrmanova nejnižší rozhledna

Jdu na sever, jdu na jih. I tak by se dal charakterizovat dnešní výlet. Místo spojené s největším vynálezcem všech dob - Járou Cimrmanem. A není to místo jen tak ledajaké. Podíváme se k nejnižší rozhledna u nás.
Jak je známo, Jára Cimrman neměl rád výšky, a proto tato rozhledna skutečně není vysoká. Přesto je z ní pěkný výhled do okolní krajiny. Rozhlednu najdete u obce Nouzov  nedaleko Semil. 
Vzhledem k jeho strachu z výšek, se na Cimrmanově rozhledně se nemusíte pachtit do schodů. Na ni se totiž nevystupuje, ale sestupuje. Z jednoho malého schůdku, asi deset centimetrů pod úroveň země. 

„Vyhlídkový ochoz“ nejnižší rozhledny světa se nachází v nadmořské výšce 528,9 metrů nad mořem a je obehnán dřevěným plotem. Kolem jsou rozestavěny ještě další dokonalé výtvory našeho velikána -  prototyp Cimrmanova dalekohledu, podívat se na památnou lípu, pyramidu označující střed světa a telefonní budku (Luxfon), která umí vytvářet elektrický proud.

Rozhledna je volně přístupná. Výhledy se vám naskytnout  na město Semily, Kozákov, Ještědsko-kozákovský hřbet, Ještěd, Jizerské hory, Český ráj i na Krkonoše.

Tak kdo nám odtamtud zamává? 

 
Liberecký krajStředočeský krajČeský rájGeopark Český rájNadace partnerstvíČesko jede
 
load