Vyhledávání

Vyhledávání

Do turnovského muzea a do Českého ráje zve Vladimíra Jakouběová

Celý profesní život strávila Vladimíra Jakouběová v Muzeu Českého ráje v Turnově. Posledních 33 let byla jeho ředitelkou. Od ledna letošního roku ji ve funkci nahradil archeolog muzea Jan Prostředník. Vladimíra Jakouběová ale v muzejní práci pokračuje ve své původní profesi jako etnografka: „Slíbila jsem, že některé rozpracované projekty dotáhnu, ale hlavně si chci ještě chvilku užít práci na výstavách, v depozitáři, v terénu, mít konečně čas na přípravu akcí na Dlaskově statku, nedělat tohle jen po večerech doma. Udělám takový oblouk a vrátím se na začátek – do doby, kdy jsem ještě nebyla ředitelka. Začínala jsem tady jako etnograf a taky tak skončím.“

Vladimíra Jakouběová stála také u zrodu mnoha akcí, které dnes patří na Turnovsku k nejprestižnějším a největším. V prvé řadě jsou to Staročeské řemeslnické trhy, na které jsou zváni ti nejlepší mistři tradičních oborů z celé republiky, a které vždy desetitisícovou návštěvou každoročně o posledním květnovém víkendu zaplní areál muzea a přilehlý park. Trhy čeká jubilejní 25. ročník, bohužel vloni a ani letos se nemohly konat z důvodu pandemie koronaviru. Byla též iniciátorkou akcí na Dlaskově statku v Dolánkách, který patří pod správu muzea. Tady se po roce 1990 uskutečnily první masopustní průvody, které potom tuto tradiční lidovou akci přenesly zpět do obcí v regionu. Na Dlaskově statku se kromě celoročních výstav konají přehlídky folklorních souborů, oblíbené jsou zdejší masopusty, Velikonoce, posvícení, cílem návštěvníků je Dlaskův statek i v období Vánoc.

Za ředitelování V. Jakouběové proběhlo v budově muzea ve Skálově ulici na 900 výstav, historické objekty v areálu muzea prošly postupně rekonstrukcí, vznikly zde stavby nové, jako jsou Kamenářský dům a expozice horolezectví.

Muzeum a etnografii V. Jakouběová propagovala a propaguje například seriálem pro Český rozhlas, etnografii vyučuje na Technické univerzitě v Liberci, je autorkou několika publikací, z nichž asi nejúspěšnější jsou publikace věnované lidovým obyčejům a tradiční lidové stravě v Pojizeří a Podkrkonoší (V babiččině kuchyni od Tří králů do Vánoc a Z babiččiny zahrádky do dědova sklípku). Její srdeční záležitostí po celou profesní kariéru je lidová architektura, výstupy svého bádání publikovala v řadě článků, ale také v knihách Krajinou domova a Lidové stavby Libereckého kraje.

* Z těch polozapomenutých receptů je nějaký, který máte opravdu ráda?

Těch receptů je řada – nemám jeden oblíbený. Jsou jednoduché – recepty z brambor, zelí, cibule a česneku, mléka a vajec, ale i z masa a hub. Podle osvědčených receptů našich babiček taky moc ráda peču – koláče, zběhlíky, což jsou svítky z mléka, vajec a mouky pečené na plechu, polité ovocnou šťávou, i cukroví. A v létě přidám oblíbený recept z hub.HOUBOVKA S KNEDLÍKEM

Co potřebujete: 25 dkg různých hub, 4 dkg másla, 1 malou cibuli, lístek estragonu nebo libeček, asi 4 dkg strouhanky, 1,5 litru vody nebo hovězího vývaru, dvě lžíce smetany, sůl.

Očištěné houby nakrájíme na plátky. Na rozpuštěném másle podusíme jemně pokrájenou cibuli a houby, přidáme sekaný estragon nebo libeček. Když jsou houby měkké, vmícháme do nich strouhanku. Takto připravenou směs osolíme, přidáme hovězí vývar, povaříme a zlepšíme přidáním smetany. Tuto omáčku použijeme na vařená masa, ale i pečeně, nebo můžeme podávat pouze s houskovými knedlíky bez masa. * Jak vnímáte dnešní mladé lidi, mladé rodiny? Vypadá to, že hodně z nich se zajímá, jak to bylo dříve, snaží se poučit ze života našich předků třeba tím, že do jídelníčku své rodiny přinesou něco z dřívějších dob. Vždyť je známo, že naši předkové měli maso většinou jen v neděli a přes týden se vařila obyčejná jídla, jako třeba vyhlášené krkonošské kyselo…

Za tu dobu, co připravujeme akce a pořady na Dlaskově statku, tj. od roku 1986, se mnoho změnilo k lepšímu. Řada mladých lidí se dnes vrací k osvědčeným praktikám našich babiček a dědů – nejen v tom, co vaří a jedí. Někteří z nich sami hospodaří, chovají ovce, vyrábí si tvaroh, sýry. Když tu možnost nemají, kupují zeleninu a maso od kamarádů z různých farem, nebo na farmářských trzích, hodně jim záleží na tom, co jedí a co jedí jejich děti. 

* Když odhlédneme od jídla, co myslíte, že z venkovského života našich předků platí dodnes, a třeba jsme to zapomněli a měli bychom si ve svém zájmu zase rychle vzpomenout?

To je hodně jednoduché, ale nevím, jestli se to povede. Už se toho podařilo hodně pokazit.  Myslím tím souznění s přírodou. Ona by stále měla být „mocnější“ než my, a my bychom to měli respektovat, nesnažit se měnit, co je po staletí dáno a co se stejně změnit nedá.

 

* Muzeum Českého ráje je známé propagací celého vyhlášeného turistického regionu. Mohla byste čtenáře letních turistických novin pozvat třeba i na jeho méně známá a méně exponovaná místa, která stojí za návštěvu?

Pro ty, které zajímají drobné sakrální stavby, je tu celá řada malých krásných kapliček – třeba na Dubecku kaplička sv. Jana Nepomuckého, pár kroků od níž stojí i zajímavá rozhledna. Cestou z Dubecka do Besedic za návštěvu jistě stojí hrad Rotštejn, pod kterým stojí kovárna z 18. století tesaná do skály. Na kole se z Rotštejna můžeme vydat ke zřícenině hradu Zbirohy. Milovníky skalních měst bych poslala na Záborčí a odtud na Bartošovu pec. Zajímavé je okolí Lomnice nad Popelkou s krásnou lidovou architekturou a lidovými pískovcovými plastikami, s poutní horou Tábor či hradem Kumburkem. Těch trochu zapomenutých památek, které stojí za návštěvu, je mnohem víc. V Českém ráji není místo, kde by nebylo k vidění něco zajímavého.


PhDr. Vladimíra Jakouběová (*1956) žije celý život na Vrátě, v malebném místě pod Suchými skalami mezi Malou Skálou a Besedicemi. Je vdaná, má dvě děti a tři vnoučata.

 MUZEUM ČESKÉHO RÁJE V TURNOVĚ

Skálova ulice, čp. 71, Turnov

Tel. 481 322 106, mail@muzeum-turnov.cz

www.muzeum-turnov.cz

 

V muzeu najdete stálé expozice archeologie, historie, lidové kultury Pojizeří, mineralogie, historie kamenářství a zlatnictví, v podzemí se nachází unikátní klenotnice. Kamenářský dům najdete v areálu muzea v centru města, pod správu muzea patří Dlaskův statek v Dolánkách. Turnovské muzeum se často prezentuje jako muzeum kamenářství a šperkařství, tedy tradičních oborů, které byly rozvíjeny právě na Turnovsku. Je tu ale k vidění také nová expozice horolezectví, protože Český ráj je kolébkou českého horolezectví. Jistě proto nepřekvapí, že expozice je jedinou svého druhu v České republice.

 

SEZONA 2021 V TURNOVSKÉM MUZEU

Kdybyste měla letní návštěvníky regionu do muzea nalákat, co byste jim nabídla?

„Tak především naše letní programy, které jsme připravili pro rodiny s dětmi, ale i pro milovníky tradičních řemesel. Podobně jako vloni připravujeme akci Řemeslo má zlaté dno – dva řemeslné trhy, které proběhnou 17. července a 14. srpna. V atriu muzea a v části městského parku se na nich představí řemeslníci nejen z našeho regionu. Akce bude doplněna malými workshopy a bude-li to možné, tak i komorním kulturním programem,“ zve Vladimíra Jakouběová.

Po celé léto budou v Kamenářském domě nachystané tzv. „Dílny pro příchozí“ určené pro rodiny s dětmi, dospělé i děti, zaměřené na tradiční rukodělné techniky. Každé úterý od 6. července až do 31. srpna je obohatí „Den s mineralogem“, určený pro všechny, kdo si chtějí vykutat kámen ze žíly a nechat si ho rozříznout, nebo rýžovat granátky a vltavíny. Každý čtvrtek od 8. července do 26. srpna muzeum bude pro lezce i nelezce pořádat Lezecké čtvrtky, zaměřené na pohybové aktivity spojené s horolezectvím.

Na Dlaskově statku budou připraveny Řemeslné soboty, o kterých budou mít návštěvníci možnost nejen si prohlédnout expozici Kolovrátek, stav i jehla, ale také se od vybraných řemeslníků naučit tkát na stavu, příst na kolovratu, barvit ovčí rouno a vlnu a celou řadu dalších technik.

Výstavy:

Na poslední cestě – Zločin, trest a záhrobí

Na poslední cestě – Smrt a pohřby v Pojizeří napříč staletími

Kolovrátek stav i jehla – stálá expozice na Dlaskově statku

Dílny pro příchozí: úterý až neděle od července do konce srpna

Akce:

Setkání řezbářů na Dlaskově statku – červen

Řemeslo má zlaté dno: 17. července a 14. srpna 2021

Den s mineralogem

Horolezecké čtvrtkyautor článku z Turistických novin: Pavel Charousek

 
Liberecký krajStředočeský krajČeský rájGeopark Český rájNadace partnerstvíČesko jede
 
load