Jizera vodácká

Jizera je divoká voda. To se můžeme dočíst v mnoha vodáckých periodikách. Řeka je ve své horní, horské části, pro vodáky poměrně náročná, následuje poklidný střed toku, který začíná v Podspálově nad Železným Brodem a končí v údolí Polabské nížiny v příjemném poklidu, na rozdíl od Vltavy či Lužnice plné vodáků. Turistickou plavbu po dolní Jizeře jde rozdělit do několika přirozených úseků, zdatní vodáci jich samozřejmě zvládnou za den i více, pokud plavbu pojmou čistě jako sportovní pádlování bez kontaktu s okolím. Vodáci a turisté nejvíce využívají úseky v Českém ráji. Zde také funguje hned několik půjčoven a outdoorových cestovních kanceláří.


Spálov (Paraplíčko) - Malá Skála (Žlutá plovárna nebo Křížky) 

Po vyplutí a případném dovádění na peřejkách Paraplíčka následuje průjezd Železným Brodem. Od jezu odbočuje dlouhý náhon na elektrárnu a tím pádem je zhruba 1 km sjízdný pouze za velmi vysokého stavu. Kousek za Železným Brodem narazíme na jez ve Splzově. Přenáší se vpravo. Pokud není pod jezem za nižších stavů dost vody, pokračuje většina vodáků náhonem.

Za zatáčkou už je vidět hřeben Pantheonu na Malé Skále. V tomto sportovním centru Českého ráje je k dispozici několik půjčoven lodí, koloběžek a dalších atrakcí.

Malá Skála - Dolánky

Pod žlutou je téměř vždy sjízdný maloskalský jez, šlajsna uprostřed za malé vody trochu drhne, ale proražení lodě nehrozí. Za mostem na levém břehu je Boučkův statek. O necelé dva kilometry níže, v osadě Křížky vpravo u druhé lávky je možnost občerstvení. Úsek z Malé Skály do Dolánek (Turnova) je nejježděnější část dolní Jizery, přesto ani v létě není tak plná lodí jako Vltava, Sázava a Lužnice. Krásné údolí, čistá voda plná lipanů a pstruhů, i za velmi malé vody není problém přebrodit po dnu z oblázků a písku několik málo míst, kde se drhne. Před Dolánkami na levém břehu láká k zastávce Zrcadlová koza, tradiční vodácká hospoda. Jez v Dolánkách se přenáší po pravém břehu. Tady končí většina vodáků. Navštívit zde můžete Dlaskův statek - etnografickou expozici turnovského muzea, či Dům přírody Českého ráje, kde se můžete seznámit se zdejší přírodou.

Dolánky - Mnichovo Hradiště

Z Dolánek projíždíte příjemným údolím s hruborohozeckým zámkem a městem Turnov. Oboje můžete navštívit... Následuje jez, který prošel rekonstrukcí,je vakový a není v něm šlajsna pro vodáky. Je nutno loď přenést vpravo po rybím přechodu. Následují úseky v pěkné, i když už nížinné krajině, slušně proudící řeka, zklidňovaná „volejem“ nad jezy. Míjíte Přepeře, Ploukonice, Příšovice. Jizera dál meandruje otevřenou krajinou, ovšem vyhýbá se centrům obcí a stále si zachovává slušně čistou vodu a okolí zajímavé nejen přírodou: Pivovar Svijany, Drábské světničky, Mnichovo Hradiště.

Mnichovo Hradiště - soutok s Labem

V podobném duchu je možné pokračovat dál až k soutoku s Labem - přes Mladou Boleslav, Benátky nad Jizerou (slalomářská trať) a řadu dalších zajímavých míst.